Odsłonięcie tablicy poświęconej Prof. Władysławowi Natansonowi 18.01.2024

W dniu 18.01.2024 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Prof. Władysławowi Natansonowi. Tablica została ufundowana przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, pomysłodawcą był Prof. Józef Spałek – Przewodniczący Oddziału Krakowskiego PTF. W uroczystości wzięli udział m.in. Prorektor UJ Prof. Piotr Kuśtrowski, Dyrektor Wydziału III Nauk Ścisłych i Technicznych PAU Prof. Ewa Brocławik, Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego Prof. Teresa Rząca–Urban, Sekretarz PTF Prof. Bogdan Kowalski, przedstawiciele krakowskich uczelni oraz Rodzina: prawnuczki i prapraprawnuczki Profesora Natansona.

Prof. Natanson przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, w latach 1922–1923 był Rektorem UJ. Był profesorem fizyki teoretycznej, członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem wielu zagranicznych Towarzystw Naukowych. Był jednym z założycieli i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Fizycznego w latach 1920-22 r.

Przedmiotem jego badań były: teoria kinetyczna gazów, termodynamika procesów nieodwracalnych i jej zastosowania do hydrodynamiki płynów lepkich, teoria elektronów, teoria promieniowania i optyka. Jest autorem wielu prac naukowych, w tym twórcą koncepcji nierozróżnialności cząstek kwantowych, szkiców literackich oraz podręczników akademickich i dla uczniów z fizyki.

Na początku uroczystości Prorektor UJ Prof. Piotr Kuśtrowski wygłosił okolicznosciowe przemówienie. Po nim głos zabrała Pani Prof. Teresa Rząca–Urban, Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Pani Prof. Ewa Brocławik Dyrektor Wydziału III Nauk Ścisłych i Technicznych PAU.

Następnie Prof. Józef Spałek wygłosił okolicznościowy wykład zatytułowany: "Wspomnienie o Profesorze Władysławie Natansonie", a po nim swoim wspomnieniami rodzinnymi podzieliły się prawnuczki Prof. Natansona: Małgorzata Grodzińska Jurczak oraz Anna Paluch.

Zobacz video galerię

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej prof. Władysławowi Natansonowi