Odsłonięcie tablicy poświęconej Prof. Władysławowi Natansonowi 18.01.2024

W dniu 18.01.2024 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Prof. Władysławowi Natansonowi. Tablica została ufundowana przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, pomysłodawcą był Prof. Józef Spałek – Przewodniczący Oddziału Krakowskiego PTF. W uroczystości wzięli udział m.in. Prorektor UJ Prof. Piotr Kuśtrowski, Dyrektor Wydziału III Nauk Ścisłych i Technicznych PAU Prof. Ewa Brocławik, Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego Prof. Teresa Rząca–Urban, Sekretarz PTF Prof. Bogdan Kowalski, przedstawiciele krakowskich uczelni oraz Rodzina: prawnuczki i prapraprawnuczki Profesora Natansona.
J. Spałek Gazeta Wyborcza 27.07.2023: To przełomowe odkrycie! Koreańczycy stworzyli nadprzewodnik w temperaturze pokojowej

W ostatnich dniach w serwisie arXiv ukazały się dwie prace koreańskich naukowców (jeden z nich pracuje w USA), którzy donoszą o stworzeniu materiału ceramicznego na bazie apatytu z domieszką miedzi. Badacze udowadniają, że jest on nadprzewodzący aż do temperatury 126 stopni Celsjusza, a więc znacznie powyżej temperatury pokojowej.